blesskopf aussies kennel

Kutyaoktatás.  Eb(gazdi)nevelde. (Forrás:KGYGYK Alapítvány)

 

Türelem, türelem és még egyszer türelem.

 

  Az önerős tanitgatás mellett célszerű keresni egy kutyaiskolát. Ne feledjük az ott tanultak csak házi feladatok. Ha az ott tanultakat otthon nem gyakoroljuk "napi" rendszerességgel, felesleges pénzkidobás és nincs sok értelme.

  Amikor kiengedjük, nem simogatni, beszélni hozzá. Legyünk semlegesek, közömbösek. Ha ugrál, elhárítjuk, elfordulunk. Ha megnyugodott, /2-3 perc múlva leül, lefekszik, sóhajt / hívjuk be dicséret, simogatás   jutalomfalat. Mindent csak akkor, ha mi akarjuk.

Hármas megerősítés: - jutalomfalat, - dicséret, - simogatás

Minden feladatnál: saját, - idegen környezetben, - zavaró körülmények között

Behívás névvel szólítva.

Szemkontaktus folyamatosan hosszabbítva 1 – 2 – 3 mp – ig.

Gombjáték: Mindig ugyanazon kézben jutalomfalat, mindkét kéz hátra, szólítás,mindkét kéz   előre egymás mellé, üres tenyér kinyit. Ha az üres kezet az orrával megböki,/csak akkor/   kinyílik a másik, hogy hozzáférjen a jutalomfalathoz. A kezeket idővel távolítjuk egymástól.

1 – 1 feladat közben kis idő / 1-2 perc / szünet. Megdöncőlni, simogatni, kikapcsolni.

Szoba tisztaság (Forrás: Kutya.hu)
a szobatisztaságra nevelésnél  kihasználjuk azt a tényt, hogy a kutya az alvó helyére nem piszkít. Biztosak lehetünk benne, hogy alvás és ébredés után 10 percen belül pisil és kakil. Ezért, minden alvás és ébredés után, rögtön vigyük ki a szabadba. Várjuk meg, majd dicsérjük, amikor elvégzi kinn a dolgát! Ha ügyesen csináljuk, a kutya néhány nap után jelzi, hogy „kint dolga van” Figyelem! 1-2 óránként, majd 3-4 óránként biztosan ki kell vinni a 8 hetes, három, 4 hónapos kutyát is.(az első napokban átmeneti megoldás lehet a kutyapelenka, ezt nem a kutyára tesszük, hanem a szoba, előszoba meghatározott pontjára és a pici kutya. ha rápisil, másodjára már oda fog menni. )Vigyázz, ezt a módszert csak végső megoldásként, mert ha nagyon rákap kutyád, utca tiszta lesz, és alig várja, hogy vége legyen a sétának, szalad haza pisilni.


Nyakörv, pórázhoz szoktatás
már egészen pici korban 7-8 hetesen elkezdhetjük. Könnyű, laza textil nyakörvet, pórázt használjunk ehhez. Először a nyakörvet tegyük rá étkezés előtt,majd   a pórázt is, amit akár a földön is húzhat kezdetben. Az éhes kölyök az evéssel lesz elfoglalva , így szinte észrevétlenül hozzászokik a nyakörvhöz, pórázhoz, ami így már a kezdetektől pozitív élménnyel kapcsolódik össze.

Séta
A kutya vezetésének helyes módja az, hogy a kutya mindig a bal oldalunkon van. Amikor a nyakörv és a póráz viselése már természetes neki, induljunk egy kisebb sétára.
Jutalomfalattal, kedvenc játékkal felszerelkezve vegyük rá, hogy pórázba feszülés nélkül, önként és dalolva kövessen minket. Figyelem! Ne mi őt! Csak akkor haladhatunk előre, ha a póráz laza és mi irányítjuk az eseményt, nem a kutya. Nincs helye rángatásnak, pániknak. Türelmesen, a kutyát motiválva, jutalmazva vegyük rá, hogy mellettünk haladjon. A városban nehéz szabadon futkározásra való helyet találni, ezért a flexi póráz hasznos lehet, de mindenképpen előbb a szabályos pórázon haladást tanítsuk, majd utána engedjük bóklászni, szimatolni.


Behívás
Válasszunk a behívás tanulásához, és olyan időszakot, amikor nincs körülöttünk semmilyen zavaró tényező. Tágas terület, forgalomtól távol, bekerített kutyafuttató a legjobb hely a gyakorláshoz. Elengedjük játszani, majd egy kis idő múlva hívjuk magunkhoz. A pici kutya még meglévő követési ösztönét kihasználva, kedves szóval hívjuk, csalogatjuk magunk felé. Ha,vonakodna ne felé menjünk,  picit forduljunk el , tegyünk, úgy mintha magára hagynánk. Lelkesen szaladni fog utánunk. Amikor hozzánk ér, kezdetben guggoljunk le hozzá, dicsérjük, finom falattal jutalmazzuk. Nagyobb kutya tanításánál is ez az elv, de ott tíz méteres pórázt használunk, és ha a kutya vonakodna felénk jönni, a pórázkezelésével (pici rántás) segítünk neki a helyes irány megtalálásában. Majd ha, elindul felénk kedvesen biztatjuk, amint  hozzánk ér dicsérjük, falattal, vagy játékkel jutalmazzuk.

Tenyérkövetés: ( Forrás: KGYGYK Alapítvány)

A gombjáték folytatásaként jobb kezünket a kutya előtt elhúzva nem engedjük, hogy megnyomja. Egy idő után megnyomhatja, dicséret, jutalomfalat. Érdeklődés csökkenés / vesztés esetén kezünket megmozgatjuk, „pumpáljuk”. A mozgást végezzük pl. székek, padok, akadályok között is.

Ül:

jutalom falat a pl. jobb kézbe mutatóujjal felfelé /nem előre/ mutatva orra elé

tartjuk, majd kissé hátra toljuk, Mikor feneke földet ér, ÜL parancsszó, és megdicsérjük.

Folytatjuk kézjelre és vezényszóra, csak kézjelre, csak vezényszóra.

Leültetjük, megpróbáljuk mind tovább ülve tartani, mind messzebbről leültetni.

Folytatjuk különböző zavaró tényezők, hangok, állatok mellett.

Fekszik: 

A tenyerünkbe hüvelykujjal beszorítunk egy jutalomfalatot. Tenyérrel lefelé

a kutya orra előtt lassan levisszük a földig, ha teljes testével fekszik, fekszik

parancs, megdicsérjük, megkapja a jutalomfalatot.

Folytatjuk vezényszóra és jelre, csak vezényszóra, csak jelre.

Folytatásban kezünket mid feljebb tartva, ne kelljen lehajolni hozzá.

A folytatásban különböző felületekre fektetjük.(fű, beton, ponyva, raklap, nylon.)


Akadály ugrás (Forrás: kutya.hu)

pici, könnyen ugorható, a kutya méretének megfelelő akadállyal kezdjük, majd ahogy nő emeljük a magasságot.  Kedvenc játék, jutalomfalat követésével ugrani fog, ha nincs alkalma kikerülni az akadályt. Amint átugrotta, dicsérjük, jutalmazzuk játékkal. Ha kell, ugorjunk vele, vagy használjunk nyakörvet, pórázt, de csak a kormányozáshoz. Semmi esetben sem lehet kényszerítő eszköz fiatal kutyánál.
 
Labda visszahozása
kettő egyforma labdát használjunk. Gurítsuk el az egyiket, a kutya boldogan veti magát a guruló zsákmány után, megszerzi és bekebelezi. Mi ne akarjuk elvenni tőle, de egy közös játékot kínálunk fel neki. Kezdjünk el a másik labdával játszani, és ha a szájában a másik labdával felénk jőve érdeklődik a másik labda után, játszunk tovább vele. Egyszer csak el fogja engedni a saját labdáját és a miénk kerül az érdeklődése középpontjába, amivel mi meg is jutalmazzuk, oda dobjuk neki.  Hamar felismeri a szabályt, hogy a játékát nem elszerezni akarjuk, de másikat adunk neki. Ehhez már könnyű az ereszd vezényszót is megtanítani.

Marad: (Forrás: KGYGYK Alapítvány)

Ül vagy fekszik pozícióban, ujjainkkal felfelé tenyérrel a kutya orra felé mutatunk. Marad vezényszóval elkezdünk hátrálni, majd vissza. Ha maradt 3x-os dicséret.

Ismételjük a feladatot:   - midig messzebbre,

  • a kutyának hátat fordítva
  • a látóköréből kimenve
  • minél hosszabb ideig,
  • minél több zavaró körülménnyel.

Minden esetben 3x-os dicséret.

Megfigyeljük, bármikor kitörni készül, marad vezényszóval visszazökkentjük.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asztali nézet